Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomobil 974 views 0

Intel Otomotiv Sektörüne Giriyor

Intel, kendi kendine çalışan otomobiller geliştirmek için 250 milyon dolar harcayacağını açıkladı.

intel

LA Otomotiv Otomobil Fuarı‘nda gerçekleşen açılış konuşmasında Intel’in CEO’su Brian Krzanich, şirketinin önümüzdeki iki yıl içinde özerk araçların geliştirilmesine yönelik 250 milyon dolar harcayacağını söyledi. Bu denli yüksek bir yatırımı göze alan Intel, otomobillerin geleceğinde büyük rol oynamak istediğini açıkça belli ediyor.

Ancak bu durum, Google gibi kendi markasıyla bir otomobil üretileceği anlamına gelmiyor. Otomobil yapımı, çok karmaşık ve fazladan tecrübe gerektiren bir konu olduğu için, Intel’in kendi filosunu üreteceği düşünülmüyor. Bu yatırım daha çok, sürücüsüz otomobil teknolojisi için harcanacak ve diğer otomobil üreticilerine bu konuda satış odaklı çalışacak.

Şirket yaptığı açıklamada, yatırımın “yeni nesil bağlantı, iletişim, bağlamda farkındalık, derin öğrenme, güvenlik, emniyet ve diğer alanlarda sınırları zorlamaya” yardımcı olacağını söyledi. Diğer bir deyişle, Intel, veri gücünü işleyecek şirket olmak istemektedir.

 Kendi kendine sürüş araçlarına büyük yatırım yapan bir çok şirket var. Pratikte her otomobil üreticisi ve teknoloji şirketi, sürücüsüz otomobil konusunda da çalışıyor. GPU üreticisi Nvidia ve Çinli arama devi Baidu, kendi kendine çalışan bir araba platformunda çalışıyor. Obama yönetimi altındaki Federal Ulaşım Departmanı, bağlı ve özerk araç teknolojilerini test etmek (ve bunlarla ilgili düzenlemeler oluşturmak için) pilot programlarda 10 yılda 4 milyar dolar harcamak amacında olduğunu söyledi.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com