Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet Özgürlüğü
İnternet 1.060 views 0

İnternet Özgürlüğünde Türkiye Kaçıncı Sırada?

Türkiye’de internet erişim kısıtlamalarının olduğu, siteler hakkında kapatma kararları alındığı ve özgür bir internet ortamında bulunmadığımız herkesin kabul ettiği bir gerçek. Peki ama diğer ülkerlerle kıyaslandığında, bu konuda dünyada kaçıncı sıradayız?

İnternet Özgürlüğü

Freedom House araştırma şirketi, tüm Dünya’da yaptığı araştırmayla, internet konusunda hangi ülkeleri özgür olup olmadığını, Freedom on the Net 2016‘da listeledi. 0 ile 100 arası puanlamalar yapan şirkete göre, 0 ile 30 puan arasında alan ülkelerin internetleri özgür, 30 ile 60 puan arası kısmen özgür ve 60 puanın üzeri ise özgür olmayan ülkeler. Ayrıca Freedom House’a göre, internet kullanıcılarının Yüzde 27’si, sosyal medya sebebiyle tutuklanıyor.

Türkiye kaçıncı sırada?

Sitenin puanlama tablosuna bakıldığında, Estonya 6 puanla, internet konusundaki en özgür ülke olarak lider durumda. Gürcistan ve Güney Afrika, 25’er puanla ikinci sırayı paylaşırken, Filipinler ise 26 puanla, en özgür 4. ülke. Dünya’da en büyük kısıtlamaları uygulayan iki ülke ise, Küba ve Özbekistan. Bu iki ülke 79’ar puanla, internet kısıtlamalarının zirvesine oturmuş durumda. 72 puanlı Suudi Arabistan ise bu iki ülkeyi takip ediyor.

Türkiye ise aldığı 61 Puan ile Dünya’da İnterneti en çok kısıtlayan 13. ülke olarak yer alıyor. İnternet özgürlüğümüz 61 puanda iken bile bu kadar fazla baskı altında olduğumuzu düşünüyoruz. Kübalı ve Özbek internet kullanıcılarına da buradan sabır diliyoruz.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com