Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 3.692 views 0

Mavi Balina İntiharları Devam Ediyor!

Mavi Balina oyunu yüzünden yaşanan intiharlar devam ediyor. İstanbul’da yaşayan bir gencin, bu tehlikeli oyun sonrasında yaşamına son verdiği öne sürüldü.

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde lise öğrencisi Burak K. (16), kendisini asarak yaşamına son verdi. Muharrem K., oğlunun sürekli “Mavi Balina” oyununu oynadığını ve bu nedenle intihar ettiğini öne sürdü.

Türkiye’de 142 Çocuk Hayatını Kaybetti

Birkaç yıl önce ortaya çıktığından itibaren dünya genelinde pek çok intihar vakası ile ilişkilendirilen Mavi Balina oyunu, Türkiye’den de 142 gencin hayatını kaybetmesiyle anılıyordu.

Çocukların karşılaşabileceği sanal tehlikelerin boyutlarına dikkat çeken Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, çocuklarını Mavi Balina oyunu gibi çevrimiçi risklerden uzak tutmak isteyen anne babalar için önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocukları intihara teşvik eden Mavi Balina oyunu, 50 gün boyunca bir mesajlaşma programı aracılığıyla belirli görevler yollayarak oyunculardan 50 talimatı yerine getirmesini istiyor.

İddialara göre ilk olarak kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçiren oyun yöneticileri, bu bilgilerle şantaj yaparak oyunun bırakılmasını engelliyor. Korku dolu görevlerle çocukların psikolojisini adım adım bozan Mavi Balina, son aşamaya gelenlerden intihar etmelerini istiyor.

Çocukları Mavi Balina Tehlikesinden Korumanın 7 Yolu

  1. Çocuğunuzu oyalamak ya da kendinize biraz zaman ayırmak için internete bağlı cihazları ellerine vermekten kaçının. Ebeveyn rehberliği olmadan çocuklar saatlerce çevrimiçi oyun oynayabilir veya internette sörf yapabilir.
  2. Aile bilgisayarını ekranı herkesin görebileceği bir yere koyun.
  3. Kuralları belirlemek önemlidir. Çocuğunuza bilgisayar kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun.
  4. Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam mesajlar, anlık mesajlar ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.
  5. Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilik ayarları için ona yardımcı olun. Maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdıklarından emin olun.
  6. Çocuğunuza mobil uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları saldırgan reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesaj gönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve diğer mobil uygulamaları sadece resmi uygulama mağazalarından indirin.
  7. Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn kontrolü içeren bir güvenlik çözümü edinin.

Günümüzde bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi internete bağlı cihazları hayatlarının bir parçası haline getiren çocukların yeterli bilince sahip olmadığını bilmek gerekiyor. Farkında olmadan çocuklarımızı Mavi Balina, sanal zorbalık ve sanal tacizden koruma hakkında daha fazla bilinçlenmeli ve ekstra bazı önlemler almak ebeveynler için bir zorunluluk teşkil ediyor.

Yalın Bozkuş {Elysuse}

Light inside has broken but i still work...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com