Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 32.216 views 0

Tek Tarafı Bozuk Kulaklık Tamiri Nasıl Yapılır?

Müzik dinlemek her insanın hoşuna giden bir aktivite olmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarında ya da yürüyüş ve spor yaparken eğlenceli zamanlar geçirmek adına önemli bir yere sahiptir. Bu tarz eylemlerde müzik dinlemek için en önemli görevi kulaklık görmektedir. İyi bir müzik dinleme aktivitesine sahip olmak adına kulaklıkların önemli bir yeri vardır. Bu amaçla herhangi bir sorun göstermeleri dahilinde bu aktivite pekte olumlu olmamaktadır. Kulaklıklarda karşılaşılan bu sorunların en başında genel olarak tek tarafının bozuk olması gelir.

Tek tarafı bozuk kulaklık tamiri elinizde gerekli malzemelerin bulunması dahilinde kolaylıkla ve biraz el becerisi ile yapılabilecek bir işlem olmaktadır. Bu bozulan tarafın tamirinde kullanılacak olan malzemeler lehim teli ve havya olacaktır. Genel olarak kulaklıkların tek tarafları çalışmıyor ise bu durum temassızlıktan ya da kulaklık içerisinde bulunan hoparlörden kabloların kopmasından dolayı olabilir. Bu durumda yapılacak işlem lehim yapmaktan başka bir şey olmamaktadır.

Tek Tarafı Bozulmuş Kulaklık Tamiri

Kulaklık tamiri yaparken ilk olarak yapmamız gereken bozuk olan tarafın hoparlör kısmını açmak olacaktır. Bu işlem sırasında genel olarak kulaklıkların kulağa takılan kısımlarına zarar verilebilmekte ve bu yüzden işlem sırasında biraz dikkatli olmak önemlidir. Bu kısımların bir tornavida yardımı ile nazikçe açılabilmeleri söz konusu olmaktadır.

Açılan bu kulaklık içerisinden yine nazikçe ve kabloları koparmayacak bir şekilde hoparlörü dışarı çekmeniz gerekmektedir. Kulaklıktan dışarı doğru kablolar ile çıkmış olan hoparlörde eğer kablo kopmasından dolayı bozulma söz konusu ise bu durumu rahatlıkla görmeniz mümkün olacaktır. Daha sonra havya ve lehim kullanarak bu kopmuş olan kabloyu uygun ve diğer taraflar ile temas etmeyecek biçimde önceden iz kalmış olan alana lehimlemeniz bir sonraki yapacağınız işlem olacaktır. Lehimledikten sonra o bölgeyi kapatmadan deneme yapmanızda fayda var. Eğer çalışıyor ise işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Eğer sizlerin bozuk kulaklık tamiri için bu malzemeleri kullanamama durumunuz ya da malzemeler elinizde yok ise o zaman herhangi bir elektrikçi ye giderek sizler için gösterdiğiniz bölgeleri ucuz olarak lehimlemesini isteyebilirsiniz.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com