Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 1.270 views 0

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

İlerleyen teknolojinin sonucunda günümüzde gerçekten büyük bir rağbet gören ve insanların birçok alanda kullanabilmeleri ile çok kullanışlı olan birçok son teknolojiye sahip makine ve cihazlar ortaya çıkmıştır. İşte bu yeni nesil teknolojik ürünler arasında üç boyutlu yazıcı makinelerin yeri ayrı olmaktadır. Tasarımı planlanmış olan herhangi bir şeyin üç boyutlu hale getirilmesi için muhteşem bir performans bu cihazlar tarafından sunulmaktadır.

Günümüzde hemen hemen aklınıza gelebilecek her şey üç boyutlu yazıcıların teknolojileri kapsamı ile üretilebilmekte ve yeri geldiği zaman ihtiyaç duyulan malzemeler bu şekilde üretilmektedir. Bu sayede de bütün taleplere bir arz sağlanması mümkün oluyor. Yalnız gelecek içinde gerçekten büyük ilerleme kat edilmesi her geçen gün ilerlemekte olan teknoloji ile beklenen bir durum olmaktadır ve bu alanda bu durumdan nasibini alacaktır.

Üç Boyutlu Yazıcıların Kullanımı

Üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları gerçekten büyük bir yer kaplamaktadır. Genel olarak hangi alanlarda kullanıldığına bakacak olursak uçak, bisiklet, masa ve ilaç üretimlerinden artık günümüzde yapay organ ve hatta gıda üretimlerine kadar denemelerinde başarılı olunmuştur. Bu denli geniş bir kulanım alanına sahip olan 3D yazıcı cihazları doktor, mühendis ya da başka meslekten insanlara gerçekten işlerinde birçok kolaylığı sunmaktadır.

Son model bir teknolojiye sahip olan yazıcılar lazer sinterleme ve bileşimli yığma gibi uygulamalara sahip olan üç boyutlu yazıcılar sayesinde bilgisayar üzerinden herhangi bir katı modelleme programından tasarlanan çizimlerin iki boyutlu katmanlar olacak şekilde yığılması sonucu üç boyutlu hale gelmektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Programlama

İlk olarak bu yazıcılardan hangi alanda faydalanacağı belirlenmeli ve buna göre uygun bir katı modelleme programı belirlenmelidir. Çünkü gerçekten komplike sistemler yani endüstriyel parçalar için daha gelişmiş katı modelleme programlarının kullanılması hassasiyet açısından önemli olacaktır. Diğer yandan eğer eğlencesine ya da ufak çaplı tasarımların yapılması söz konusu ise bu durumda kullanılacak basit ve herkesin kullanabileceği türden programlar yer almaktadır. 3 boyutlu yazıcı aktif kullanımı için söz konusu olan bu programlar genel olarak FreeCad ve Google’ın Sketchup’ı olmaktadır.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com