Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 8.097 views 0

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan bilgisayarlarımız üzerinden bizler için faydalı olan birçok işlemi gerçekleştirebilmeyiz. Bu amaçla bu işlemleri kolay ve rahat bir platformda gerçekleştirmek adına bilgisayarların performanslarının iyi olmasını bekleriz. Genel olarak azı durumlardan dolayı bilgisayarlarda performans düşümü olmakta ve bu yüzden sisteminde yavaşlama ve donmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum can sıkıcı olmakta ve çözülmesi istenen bir durum olmaktadır.

Bilgisayar Hızlandırma İşlemleri

Bilgisayar hızlandırma işlemleri arasında en kesin çözüm format işleminde gerçekleşmektedir. Yalnız format atmak bilgisayarınızdaki bütün verilerin, dosyaların ve uygulamaların silinmesine yol açmaktadır. Bu amaçla insanlar tarafından bu yöntem en son çare olarak değerlendirilmektedir.

Diğer etkili bir yöntem olarak sizlerin işlerine yaramayan ama sistemin arka yüzünde çalışmakta olan programların durdurulması olmaktadır. Bu programlar sizlerin adına hiçbir işlev yapmamakta ve buna rağmen bilgisayar hızınızın büyük bir kısmını sönümlemektedir. Bu programları tespit etmek ve durdurmak amacı ile bilgisayarınızın görev yöneticisi paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Bu paneldeki sekmelerden şu an çalışmakta olan bütün uygulamaları görmeniz mümkün olmaktadır. Burada sistem ile alakası olmaması şartı ile işinize yaramayan programları durdurarak yine yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma işlemini gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ayrıca aleyhinize olacaktır.

Bilgisayarınızı Yavaşlatan Programlar

Bilgisayar kullanımınız sırasında sizlerin kullanmaya ihtiyaç duymadığı halde sürekli olarak hızını tüketmekte olan belli başlı programlar söz konusu olmaktadır. Bu programlar genel olarak her an lazım olabilirler düşüncesi ile sürekli açık olması gereken bir şekilde programlanmışlardır. Oysaki herhangi bir zamanda onlara gerek duyulmamakta ve gerek duyulması taktirinde onlar zaten otomatik olarak açılmaktadırlar. Bilgisayar yavaşlatan programlar kısmına göz atacak olursak;

  • Office

  • Adobe Reader

  • Adobe Flash

  • Adobe Updater gibi yazıcı ya da yazılım programları karşımıza çıkabilmektedir. Bu programlar kendilerine ihtiyaç duyulduğu anda zaten çalışmaya başlayabilmektedirler.

Genel olarak hızlı bir bilgisayara sahip olmak adına yapılabilecek en güzel uygulama elinizden geldiğince indirmiş olduğunuz gereksiz dosyaları işiniz bitince silmeniz olacak ve bu sayede her zaman ve hızlı bir bilgisayar platformuna sahip olmanız kolaylaşacaktır.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

belirtilerine.com